Druhy kuchyňských nožů

12.02.2021

Většinu řezacích úkonů můžeme v kuchyni udělat jediným kuchařským nožem. Každý z nás pravděpodobně má svůj oblíbený nůž, se kterým většinou řeže. Ovšem existují nože, jejichž čepel je navržena pro konkrétní účel. Tím lze dosáhnout přesnějšího řezu a snadnější práce. 

Pojďme si proto představit základní druhy kuchyňských nožů dle způsobu jejich primárního využití: 

  1. Kuchařský nůž - jedná se o nejdůležitější čepel ve vaší kuchyni. Je to typicky široký nůž zužující se směrem vzhůru až k bodu, který umožňuje "houpání nože" dopředu a dozadu pro rychlé řezání.
  2. Nůž Santoku - jedná se o japonskou verzi západního kuchařského nože. Je o něco kratší a tenčí. Používají ho kuchaři, kteří dávají přednost menšímu a lehčímu noži.  Japonské nože obecně jsou tenčí a také trochu ostřejší než nože západní, protože se brousí pod menším úhlem (typicky cca 15°, zatímco pro západní nože je optimální úhel 20°). Na druhou stranu jsou japonské nože náchylnější na rychlé ztupení a také se často lámou.  
  3. Vykosťovací nůž - je tenčí, a jak už jeho název napovídá, používá k oddělování masa od kosti, filetování ryb a krájení masa. Menší vykosťovací nože lze použít také pro loupání a krájení zeleniny. Čepele mohou být flexi, semi-flexi nebo tuhé, přičemž tuhé čepele jsou mezi domácími kuchaři nejoblíbenější díky zvýšené přesnosti řezu.
  4. Nůž na chléb - Nože na chléb se používají ke krájení chleba, koláčů a někdy i masa, drůbeže a mořských plodů. Jsou navrženy tak, aby vám umožnily proříznout měkký chléb, aniž byste ho zmáčkli. Tento nůž má dlouhou čepel a vždy vlnkové ostří. 
  5. Sekáček - ten je obvykle nejtěžším a nejobjemnějším nožem v kuchyni. Díky tomu umožňuje řezání kostí, masa a tvrdých materiálů. Brousí se ve vyšším úhlu, podobně jako outdoorové nože (obvykle kolem 25°). Díky tomu sice není tak ostrý jako jiné nože s nižším úhlem broušení, na druhou stranu jeho ostří vydrží ostré mnohem déle i při hrubém zacházení.  
  6. Steakový nůž - obvykle kratší a většinou s vlnkovým ostřím. Používají se ke krájení již uvařených jídel, zejména masa. 

  7. Nakiri bōchō - japonský nůž, který se používá hlavně na krájení zeleniny. Má tenkou širokou čepel, hranaté hrany a dlouhou rovnou čepel. To umožňuje snadné krájení dlouhé zeleniny (například lilku nebo mrkve) na polovinu.

  8. Filetovací nůž - tento nůž vypadá velmi podobně jako nůž vykosťovací a lze je snadno zaměnit. Existují mezi nimi jemné rozdíly. Protože vykosťovací nůž je navržen tak, aby odstranil maso z kosti, bývá tlustší a má lepší silovou výdrž. Zatímco filetovací nůž se vyrábí na řezání tenkých plátků ryb, a proto je obvykle tenčí, delší a pružnější.  


Josefa Janáčka 962, Pardubice, 530 12
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!